Drobečková navigace

Úvod > Články a časté dotazy > Vlastní dům - jak začít

Vlastní dům - jak začít



Mít vlastní dům je snem většiny z nás.

Vybrat ten správný pozemek. Vybrat si pro sebe ideální projekt, typ domu a spolehlivou stavební firmu. Čím vlastně začít?

Podívejte se na naše video:

PROBERTE TO S NÁMI

Čím vlastně začít?

Pokud si vyberete místo, kde chcete bydlet, buď Vám to splní nějakou Vaši emocionální potřebu, logiku a ekonomiku, tak ten pozemek, dřív, než ho koupíte je potřeba si ho prověřit, jestli územní plán vlastně dovoluje ten Váš záměr stavební. Protože územní plán Vám může regulovat: velikost stavby, zastavěnost, počet pater, sklon střechy a třeba i jako typ toho obydlí, které tam vlastně může být, nějaké vesnický stavení a podobně. A to může být úplně v rozporu s Vaší představou. Pokud už pozemek máme, začíná úřední kolečko žádostí, povolování a příprav.

Komu můžu věřit a kdo mi může zodpovědně a odborně poradit co potřebuji, musím a nesmím?

Vždycky projektantovi, který vyřizuje i stavební povolení, popřípadě architekt, který také dělá stavební povolení, anebo firma, která má tyto lidi ve svém okruhu a je schopná Vás vlastně provést tím a zajistit Vám tu stavbu, vlastně tu cedulku, stavba povolena.

Na některé typy staveb potřebujeme stavební povolení, jinde ohlášení nebo společný souhlas.

Tady je potřeba hodně trpělivosti, protože shánění potřebných razítek trvá většinou delší dobu než stavba samotná. Je úplně jedno, jestli to bude stavební povolení nebo ohlášení stavby nebo společný souhlas. V podstatě ten proces je hodně podobný, časově náročný a v podstatě jenom lidé, který to dělají, jsou v oboru, tak Vám ty informace podají.

Když už mohu začít stavět je potřeba dobře spočítat, kolik vlastně bude celá stavba stát.

Zdaleka totiž nejde jen o peníze za dům, ale připočítat musím připojení na inženýrské sítě, úpravy pozemku a další investice přímo v domě. Ke katalogové ceně vybraného obydlí je tedy potřeba připočítat další stovky tisíc. Abyste mohli bydlet v nějaké kvalitě, tak potřebujete, aby barák svítil, tekla voda a splachoval. A k tomu se musíte dobrat, takže pozemek, který je třeba dražší, ale má tyto věci už vybudované, tak v podstatě tam už nemáte tolik vícenákladů a pokud ten pozemek tyto věci nemá, tak rozdíl v přípojkách může být i několik set tisíc. Levný pozemek tedy v konečném účtování nemusí být výhodnější než developerem připravené místo. Pozemek je velice dobře připraven od developera vlastně k zahájení stavby. Jsou tady kompletní příjezdové komunikace, chodníky vybudovaný, elektro přípojka, plus plynová přípojka, plus v silnici kanalizace a vodovodní řád. Na pozemek jsou vyvedeny šachty, do kterých je už velmi snadné se připojit. Takže za mě, jako za stavitele, je vlastně tento pozemek velice snadno k napojení. Pro srovnání, další pozemek získal stavebník rozdělením zahrady a byl tedy zdánlivě zadarmo. Takový pozemek samozřejmě potřebuje vybudovat příjezdovou komunikaci, potřebuje vybudovat extra přípojky, které určitě budou náročnější vybudovat než na nějakém developerském pozemku. Takže je potřeba se připravit na větší investici, na začátku si třeba myslíte po prvním ohledání pozemku, že to půjde nějakou nejkratší cestou nebo nejkratší variantou, ale pak Vám správce sdělí, že ne, že prostě se připojujete o sto metrů dál a tím Vám samozřejmě celá stavba prodraží.

Kdy, jak a od koho se tedy dozvím, kolik mne vysněný dům bude stát?

První přesnější informaci dostanete po konzultaci s projektantem, nebo s člověkem, který umí vyřídit i stavební povolení a vyzná se v té problematice, ale pořád to bude jen nějaký hrubý odhad, třeba 80 %. To 100% nacenění lze udělat opravdu až po skončení stavebního řízení. K ceně pozemku, stavby, úprav připojení a samozřejmě zařízení domu je potřeba připočítat ještě investice před zahájením samotné stavby. Takový ten průměr té ceny, než se dostanete k cedulce stavba povolena, tak v rozpětí jednoho roku je potřeba proinvestovat někde mezi 100 až 150 tisíci korun. Pokud se dostaneme až do této fáze, můžeme už jen pozorovat, jak se stavba vyvíjí a těšit se na nový život ve vysněném domě. Montované domy od společnosti J.GROUP totiž rostou docela před očima. Standardně nám trvá vyrobit vlastně na hale 30 dní, ten rodinný dům, pokud se bavíme o nějaké standardní velikosti, kolem sto, sto padesáti metrů čtverečních a samotná realizace nám zabere i se základovou desku včetně přípojek další 3 měsíce od doby, co je vydaná cedulka stavba povolena, tak do pěti měsíců v průměru můžete bydlet.

PROBERTE TO S NÁMI


Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.